Recenzja klawiatury Trust Gaming GXT 285

kj

W kolejnej recenzji sprzętu od Trust Gaming postanowiłem wziąć na warsztat ciekawą klawiaturę membranową Trust Gaming GXT 285. Poniżej postaram się opisać najważniejsze dostępne funkcje powyższej klawiatury, a także jej wygląd i funkcjonalność. Poprzedni test wypadł bardzo pozytywnie, zobaczymy jak będzie tym razem. A zatem zaczynamy!

Zestaw

Na sam początek tradycyjnie kilka słów odnośnie opakowania i całym zestawie. Mianowicie producent zapewnił estetycznie wyglądające pudełko, na którym znajdują się najważniejsze informacji odnośnie sprzętu, a także oczywiście grafika poglądowa sprzętu. W zestawie do klawiatury dołączono także sterowniki, które w razie problemów można także pobrać na stronie producenta. Poza tym w kartonie znajdziemy czytelną instrukcję obsługi.

3

Design i funkcjonalność

Można śmiało powiedzieć, że klawiatura rzuca się w oczy ze względu na swój nieprzeciętny wygląd. Do tej pory nie spotkałem się z klawiaturą takiego typu, więc można powiedzieć, że jest to swego rodzaju innowacyjne podejście producenta. Znajdziemy na niej wiele zakrzywień, a także bogate wzornictwo, które dodaje charakteru. Kształt również jest nieprzeciętny, co możecie zobaczyć na poniższym zdjęciu. Sprzęt wykonany został w większości z matowego, czarnego plastiku, co jest atutem, ponieważ trzeba się naprawdę postarać, żeby ją zabrudzić (używam ją od około 1,5 miesiąca i jej wygląd w ogóle nie odbiega od tego co widziałem zaraz po rozpakowaniu, klawiatura nie rysuje się i nie dostrzegam na niej kurzu). Według mnie dużym atutem w przypadku wyglądu jest oświetlenie. Po bokach, na dole, a także pomiędzy klawiszami Trust zapewnił oświetlenie, które może być modyfikowane w programie lub bezpośrednio na klawiaturze. Dodatkowo można z łatwością dostrzec klawisze, które są programowalnymi przyciskami do makr (przeznaczone docelowo do gier, w których niezbędne jest używanie dużej ilości klawiszy), a także przyciski makro i panele specjalnego przeznaczenia tj. panel muzyczny, pozwalający na zmianę muzyki podczas gry bez konieczności wychodzenia do pulpitu, przycisk, który umożliwia zablokowanie klawisza „Windows”, a także dwa przyciski służące kontroli oświetlenia klawiatury. Na spodniej części klawiatury znajdują się dwa ślizgacze oraz dwie stópki. W moim przypadku w niczym to nie przeszkadzało, bowiem klawiatura w połowie spoczywa na podkładce, jednak po przetestowaniu jej w całości na płaskiej powierzchni spostrzegłem małe niedociągnięcia jeśli chodzi właśnie o ślizgacze. Moim zdaniem producent powinien dorzucić dwa kolejne w górnych częściach, ponieważ klawiatura delikatnie się ślizga. Tak samo jak w przypadku poprzednio testowanych słuchawek, tak i tutaj producent zamontował podobny kabel, który został opleciony identycznym materiałem (długość kabla 1,8m).

sadsadsad

 

Klawiatura w praktyce

Oczywiście wygląd, czy materiał z jakiego wykonany jest sprzęt jest dla wielu bardzo istotną częścią, jednak tą najistotniejszą jest praktyczność. Początkowo miałem problem z przyzwyczajeniem się do tejże klawiatury, jednak wina leży jedynie po stronie mojej poprzedniczki z kiosku. 😀 Po około dwóch dniach od rozpakowania przyzwyczaiłem się do niej i szczerze mówiąc klawisze działają bez żadnego zarzutu. Wciskają się w ekspresowym tempie, nie zauważyłem momentu, w którym wciśnięty klawisz nie wywarł żadnego efektu. Pozytywem jest też wygoda, którą zapewnia podstawka pod nadgarstek, w sumie na podkładce podczas pisania znajdują się moje oba nadgarstki, także moje ręce odczuwają dużo większy komfort niż poprzednio.

Klawiatura spisuje się bardzo dobrze podczas grania, ale mogę ją z czystym sumieniem polecić także do zwykłego pisania, ponieważ praca z tym sprzętem przynosi wiele przyjemności. Na płycie ze sterownikami znajdziecie też oprogramowanie służące do zmiany czasu reakcji, a także częstotliwości próbkowania urządzenia, także każdy może ustawić klawiaturę wedle własnych upodobań.

5

Podsumowanie i ocena

Prawdę mówiąc, kolejny raz zostałem pozytywnie zaskoczony przez Trust, mogę im życzyć, żeby jak najczęściej wypuszczali sprzęt pokroju tej klawiatury, czy poprzednio testowanych słuchawek. GXT 285 to znakomity wybór dla graczy, ale także pracowników biurowych, którzy cenią sobie solidność i jakość oraz oryginalny design. Na duży plus zasługuje płynne działanie, podświetlenie (wraz z całym designem), możliwość konfiguracji klawiatury, funkcjonalność, a także dodatkowe przyciski. Cena Trust GXT 285 waha się w granicach 150-200 zł. co według mnie jest bardzo korzystne. Jeśli poszukujecie niebanalnej i oryginalnej klawiatury w atrakcyjnej cenie, to właśnie powyższa klawiatura będzie idealnym wyborem, a ewentualne wyrazy niezadowolenia przyjmuję na klatę!

Komentarze